Ból wieńcowy jest wiodącym objawem niedokrwienia mięśnia sercowego za co odpowiedzialna jest najczęściej miażdżyca tętnic wieńcowych, powodująca zwężenia tętnic, które upośledzają przepływ krwi w naczyniach i doprowadzają do niedotlenienia mięśnia sercowego.

Jeżeli odczuwasz bóle wieńcowe niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

Umów się na wizytę

Opisanie charakteru tego bólu jest bardzo ważne ponieważ jest objawem niedokrwienia mięśnia sercowego i może przepowiadać zawał mięśnia sercowego.

Jest to najczęściej rozlany ból zlokalizowany w okolicy mostka o charakterze pieczenia, gniecenia, rozpierania lub zaciskania. Pacjenci często mówią , że mają za małą klatkę piersiową, że coś ciężkiego leży na ich klatce piersiowej. Trwa on zwykle krótko, do kilku minut. Ból, który przedłuża się powyżej 20-30 min może być już bólem zawałowym.

Czym charakteryzują się bóle wieńcowe?

  • Ból wieńcowy często promieniuje do żuchwy (bardzo charakterystyczny objaw), łokci, barków, lewej łopatki. Nasila się podczas zdenerwowania, wysiłku (chodzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów) oraz kontaktu z zimnym powietrzem.
  • Ból ten nie ma związku z ruchami oddechowymi klatki piersiowej czy zmianami pozycji ciała.
  • Bólom wieńcowym towarzyszy uczucie duszności, osłabienia , poty oraz uczucie lęku.
  • Nietypowa lokalizacja bólów wieńcowych to : ból w nadbrzuszu, bóle barków, bóle łokci.

    Objawem nietypowym dla niedokrwienia mięśnia sercowego może być tzw. zgaga.

    U około 15% pacjentów z cukrzycą ból wieńcowy jest nieobecny!!! Ekwiwalentem bólu dławicowego może być uczucie duszności.

    Autorem artykułu jest doktor Wojciech Zapaśnik