Miniflebektomia w Wissmed Gdańsk

Kompresjoterapia

Skleroterapia

USG Doppler

Konsultacje

Czym jest Miniflebektomia?

Jest to metoda mało inwazyjna usuwania zmienionych chorobowo żył kończyn dolnych (żylaki).
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym techniką nasiękową z dostępu przez małe cięcie 1-3 mm co powoduje najmniejszy możliwy uraz a zarazem bardzo dobry efekt kosmetyczny. Miejsce po nacięciu skóry zaopatruje się plasterkiem Steri-Strip lub zszywa się cienką nicią.
Czas trwania zabiegu od 30 do 60 min.

Umów się na wizytę

Poznaj cennik

Zalecenia po zabiegu miniflebektomii:

Zaleca się aby po miniflebektomii ( szydełkowanie żył ) pacjent jak najszybciej starał się wstawać z łóżka i wracać do codziennej aktywności. Szydełkowanie żył jest zabiegiem mało inwazyjnym, a krótki czas potrzebny na rekonwalescencję pozwala w niedługim czasie wrócić do codziennej aktywności. Pacjenci po miniflebektomii powinni unikać długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej jak i kucania a także długiego siedzenia, jeśli już jest to konieczne dobrze, żeby próbowali poruszać nogami i poprzez napięcia mięśni łydek wzmagali prace tłoczni kończyn oraz stymulowali wypychanie krwi do górnych partii ciała. Operacja miniflebektomii jest zabiegiem, który leczy objawy ale nie przyczynę powstawania żylaków. Z tego względu konieczne jest stosowanie profilaktyki przeciw żylakowej, aby nie dopuścić do rozwoju nowych zmian na niewydolnych zastawkach. Aby zapobiec nawrotom choroby i poprawić efekt po zabiegu zaleca się, aby pacjenci podejmowali regularną aktywność fizyczną o intensywności dostosowanej do stanu zdrowia. Zaleca się po zabiegu krótki spacer który trwa 30 – 45 min. Nie zaleca się bezpośrednio po zabiegu kierowania samochodem. Nie powinno się dźwigać ciężarów ani poddawać ciężkiemu treningowi na siłowni (wzmożone napięcie mięśni brzucha podczas dźwigania ciężarów wywołuje napięcie tłoczni brzusznej i ucisk na żyłę główną co skutkuje utrudnieniem odpływu krwi z kończyn dolnych).

Jak uniknąć powikłań po zabiegu

Operacja mininiflebektomii jest procedurą mało skomplikowaną i dość bezpieczną. Zabieg trwa krótko i ryzyko powikłań związanych z zaburzeniami krzepnięcia czy tworzeniem zatorów w związku z unieruchomieniem nie jest wysokie. Zwiększa je jednak sama choroba związana z niewydolnością zastawek i zastojem krwi w kończynach. Zaleca się aby po operacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych pacjent jak najszybciej dążył do uruchomienia się i nie ograniczał aktywności do czasu zagojenia ran pozabiegowych w nodze w stopniu większym niż to jest konieczne. Zaleca się stosowanie kompresoterapii i innych fizykalnych metod poprawiających powrót żylny. Przeciwdziałają one zarówno powstawaniu powikłań po mininiflebektomii (szydełkowanie żył) jak i przeciwdziałają rozwojowi nowych zmian. Inne możliwe powikłania miniflebektomi to zakażenie w ranach na skórze, zapobiega się im poprzez odpowiednią higienę nóg oraz oczyszczanie i dezynfekcja powierzchni zwłaszcza w okolicach cięcia chirurgicznego ważne również aby opatrunki były zmieniane tak często jak wymaga tego utrzymanie ran w czystości i suchym środowisku sprzyjającym gojeniu. Nie zaleca się korzystania z kąpieli oraz z basenów ze względu na możliwość zakażenia rany po zabiegu.

Galeria Miniflebaktomii

Przed zabiegiem Po zabiegu
Przed zabiegiem Po zabiegu
Przed zabiegiem Po zabiegu
Przed zabiegiem Po zabiegu

Przejdź do pełnej galerii Miniflebektomii – zawiera zdjęcia z zabiegów

Chirurg Naczyniowy