Miniflebektomia – definicja
Miniflebektomia – Jest to metoda leczenia żylaków polegająca na ich usunięciu poprzez niewielkie 1-3 mm cięcie chirurgiczne i wypreparowanie a następnie usunięcie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym techniką nasiękową. Zabieg powoduje najmniejszy możliwy uraz a zarazem radykalnie usunięcie chorej żyły oraz bardzo dobry efekt kosmetyczny. Miejsce po nacięciu skóry zaopatruje się plasterkiem Steri-Strip lub cienką nicią. Czas trwania zabiegu od 30 do 60 min.
Umów się na wizytę
Jak przygotować się do miniflebektomii
- Minimum 4 godziny przed zabiegiem należy być na czczo, nie jeść i nie przyjmować płynów
- warto posiadać podstawowe badania krwi (morfologia ,elektrolity)
- pacjenci a szczególnie mężczyźni powinni ogolić nogę
- w dniu zabiegu nie należy balsamować nogi
- ubiór należy przygotować tak aby był wygodny i nie krępował ruchów po zabiegu
Zalecenia po zabiegu miniflebektomii
Zaleca się aby po miniflebektomii pacjent jak najszybciej starał się wrócić do codziennej aktywności. Miniflebektomia żył jest zabiegiem mało inwazyjnym ,a krótki czas potrzebny na rekonwalescencję pozwala w niedługim czasie wrócić do pracy, sportu i wielu zajęć.
Pacjenci po miniflebektomii powinni unikać długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej jak i siedzącej, a także utrzymywania kończyny dolnej w zgięciu w stawie kolanowym.
Wskazane jest poruszanie nogami i poprzez napięcia mięśni łydek wzmaganie pracy pompy mięśniowej, która stymuluje wypychanie krwi do górnych partii chciała.
Operacja miniflebektomii jest zabiegiem, który leczy objawy ale nie przyczynę powstawania żylaków. Z tego względu konieczne jest stosowanie profilaktyki aby przeciwdziałać oraz spowolnić proces rozwoju nowych zmian związanych z niewydolnością żylną.
Aby zapobiec nawrotom choroby i poprawić efekt po zabiegu miniflebektomii zaleca się, aby pacjenci podejmowali regularną aktywność fizyczną o intensywności dostosowanej do stanu zdrowia. Po zabiegu konieczny jest krótki spacer który trwa 30 – 45 min, celem profilaktyki zakrzepowozatorowej. Nie jest wskazane kierowania samochodem bezpośrednio po zabiegu.
Nie powinno się dźwigać ciężarów ani poddawać ciężkiemu treningowi ( np. na siłowni -wzmaga to napięcie mięśni brzucha podczas dźwigania ciężarów wywołując efekt tłoczni brzusznej i ucisk na żyłę główną co skutkuje utrudnieniem odpływu krwi z kończyn dolnych).
Jak zachować się po zabiegu
Jeżeli był wykonywany zabieg miniflebektomii i skleroterapii po zabiegu nakłada się pończochę na 48 godzin, po którym to czasie zdejmuje się ją oraz usuwa wszystkie opatrunki.
Wskazany jest prysznic (nie kąpiel w wannie) i dozwolone stosowanie środków myjących( mydło, żel). Po dokładnym osuszeniu ran zalecana jest dezynfekcja (Spirytus Salicylowy, Skinsept, Octenisept), a na rany należy zastosowań plasterki z opatrunkiem. Koniecznie po zabiegu higienicznym ponownie zakładamy pończochę uciskową. Po upływie 24 godzin należy czynność powtórzyć i tak przez 7 dni.
Po upływie tygodnia pończochę uciskową można stosować tylko w ciągu dnia.
Powikłania i jak ich uniknąć
Operacja mininiflebektomii jest procedurą mało skomplikowaną i dość bezpieczną. Zabieg trwa krótko i ryzyko powikłań związanych z zaburzeniami krzepnięcia czy tworzeniem skrzeplin w związku z unieruchomieniem nie jest wysokie. Ryzyko to zwiększa jednak sama choroba powodująca refluks lub zastój w układzie żylnym.
Zaleca się aby po operacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych pacjent jak najszybciej dążył do uruchomienia się i nie ograniczał aktywności do czasu zagojenia ran.
Po zabiegu zaleca się stosowanie kompresjoterapii – czyli odpowiednio dobranych produktów uciskowych, która również wspomaga powrót żylny (podkolanówki i pończochy medyczne).
Do możliwych powikłań po miniflebektomii należy zakażenie ran skóry, którym zapobiega się poprzez odpowiednią higienę : oczyszczanie i dezynfekcja powierzchni zwłaszcza w okolicach cięć chirurgicznych. Ważne jest również stosowanie i zmiana opatrunków, które pomagają utrzymać rany w czystości i odpowiednim środowisku sprzyjającym gojeniu.
Nie zaleca się korzystania z kąpieli oraz z basenów ze względu na możliwość zakażenia rany po zabiegu.
Miniflebektomia – zdjęcia przed i po
Poniżej prezentujemy zdjęcia przedstawiające nogę pacjenta przed wykonaniem zabiegu miniflebektomii. Na kończynie zaznaczone są miejsca, które zostały zoperowane. Na drugim zdjęciu widać efekt po 2 tygodniach od wykonania zabiegu. Po zakończeniu rekonwalescencji miejsce nacięcia jest niemal niewidoczne.